Srce za lutalice

Često postavljena pitanja

Ovdje su često postavljena pitanja koja nam postavljate.

1. Gdje se nalazite?

Lokacija nam je Frkljevci

2. Koliko je pas star?

Dob psa i sve važne informacije o njemu su postavljene ovdje!

3. Koji su uvjeti udomljenja?

Uvjete udomljenja možete pročitati ovdje!

4. Kako mogu pomoći psima lutalicama?

Možete pomoći na više načina: Udomljavanjem: Pružite trajni dom psu lutalici. Volontiranjem: Pomozite u skloništu za pse s hranjenjem, čišćenjem i socijalizacijom pasa. Donacijama: Financijski podržite rad udruge ili donirajte hranu, pokrivače, igračke i druge potrepštine. Podizanjem svijesti: Informirajte svoju zajednicu o problemima pasa lutalica i potaknite odgovorno vlasništvo.

5. Kako mogu udomiti psa iz skloništa?

Proces udomljavanja obično uključuje sljedeće korake: Posjet skloništu: Dođite i upoznajte pse koji su dostupni za udomljavanje. Popunjavanje upitnika: Ispunite upitnik o svom životnom stilu i uvjetima. Intervju: Razgovor s osobljem skloništa kako bi se utvrdilo koji pas najbolje odgovara vašem domu. Upoznavanje: Provedite vrijeme s psom kako biste se uvjerili da ste dobar spoj. Potpisivanje ugovora: Potpišite ugovor o udomljavanju i preuzmite svog novog ljubimca.

6. Što trebam pripremiti prije nego što dovedem psa kući?

Prije dolaska psa, pripremite: Ogrlicu, povodnik i identifikacijsku pločicu. Zdjelice za hranu i vodu. Hranu prilagođenu dobi i veličini psa. Krevet ili pokrivač za spavanje. Igračke za igru i žvakanje. Potrepštine za njegu poput četki, šampona i škara za nokte.

7. Mogu li udomiti psa ako već imam druge kućne ljubimce?

Da, ali važno je pravilno upoznavanje: Postepeno upoznavanje: Uvodite novog psa postepeno i u kontroliranim uvjetima. Nadzor: Nadgledajte prve susrete i budite spremni intervenirati ako dođe do sukoba. Stručni savjeti: Ako ste nesigurni, konzultirajte se s veterinarom ili stručnjakom za ponašanje životinja.

8. Da li primamo vlasničke pse?

Naša udruga prvenstveno se fokusira na brigu o napuštenim i lutajućim psima. U iznimnim slučajevima, kada vlasnici više nisu u mogućnosti brinuti o svojim psima, razmatramo opciju privremenog smještaja vlasničkih pasa, ali to ovisi o trenutnim kapacitetima i resursima udruge. Ako se nalazite u takvoj situaciji, preporučujemo da nas kontaktirate kako bismo zajednički pronašli najbolje rješenje za vašeg ljubimca.

9. Kako mogu postati volonter?

Volontiranje je sjajan način da pomognete! Evo kako se možete uključiti: Kontaktirajte sklonište: Javite se udruzi putem telefona ili emaila. Popunite prijavnicu: Ispunite prijavni obrazac za volontiranje. Prođite obuku: Sudjelujte u obuci kako biste se upoznali s procedurama i pravilima skloništa. Odaberite raspored: Dogovorite se o vremenu i aktivnostima u kojima možete pomoći.

10. Mogu li donirati hranu i opremu za pse?

Da, donacije hrane, opreme i drugih potrepština su uvijek dobrodošle. Provjerite s udrugom koje su trenutne potrebe i gdje možete dostaviti svoje donacije.

11. Što ako više ne mogu brinuti o svom ljubimcu?

Ako se nađete u situaciji da više ne možete brinuti o svom ljubimcu, važno je postupiti odgovorno: Kontaktirajte udrugu: Obratite se skloništu ili udruzi za pomoć i savjet. Pronađite novi dom: Pokušajte pronaći novi odgovarajući dom za svog ljubimca među prijateljima, obitelji ili putem društvenih mreža. Privremeni smještaj: Pitajte sklonište o mogućnostima privremenog smještaja dok se ne pronađe trajno rješenje.

12. Kako mogu prijaviti napuštenog psa?

Ako primijetite napuštenog psa: Kontaktirajte lokalnu udrugu: Obavijestite lokalnu udrugu za zaštitu životinja ili sklonište. Osigurajte psa: Ako je sigurno, pokušajte zadržati psa na sigurnom mjestu dok ne stigne pomoć. Prikupite informacije: Zabilježite lokaciju, opis psa i sve relevantne informacije koje mogu pomoći u spašavanju.

13. Kako se nositi s problematičnim ponašanjem udomljenog psa?

Problematično ponašanje može biti izazov, ali s pravim pristupom možete pomoći psu: Strpljenje i dosljednost: Budite strpljivi i dosljedni u svom pristupu. Profesionalna pomoć: Razmotrite rad s profesionalnim trenerom pasa ili bihevioristom. Pozitivno potkrepljenje: Koristite pozitivne metode treniranja, nagrađujte dobro ponašanje i izbjegavajte kazne. Rutina: Usvojite rutinu koja uključuje redovite šetnje, igru i mentalnu stimulaciju.

14. Kako mogu pomoći u podizanju svijesti o problemu pasa lutalica?

Podizanje svijesti može značajno pomoći: Dijeljenje informacija: Dijelite informacije o radu udruge na društvenim mrežama i s prijateljima. Edukacija: Organizirajte ili sudjelujte u edukativnim programima i radionicama. Javna događanja: Sudjelujte u javnim događanjima i kampanjama za prikupljanje sredstava i podrške. Promicanje sterilizacije/kastracije: Informirajte ljude o važnosti sterilizacije i kastracije kako bi se smanjio broj neželjenih legla.